„Velehradský klášter vděčí za svůj vznik moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi: byl jako jiné cisterciácké kláštery založen na počest Panny Marie. Odhaloval však duchovně odkaz Cyrila a Metoděje. Maria porodila v Kristu to, co tito dva předávali člověku: dar víry a krásné slovo.“

Podle rukopisu Archivum welehradense

„Cyril a Metoděj dokonale vysvětlili, co je různost v jednotě a proč je nutná. Ozřejmili ostatně i to, že oním jednotícím prvkem v Evropě je křesťanství. Z něho vzešla, rozkvetla a rozkošatila se evropská kultura. Z něho dodnes, vědomě či dokonce s výhradami bere svou sílu. Pokud si to Evropa neuvědomí, bude trpět a může si přivodit i zánik.“

Prof. Petr Piťha

“Velehrad není ani pojmem historickým, ani geografickým, ale je pojmem symbolickým. Jakkoli je lokalizován a dějinně určován, je pojmem v silném slova smyslu duchovním, nadčasovým a pochopitelným jen svým významem ideovým.“

Prof. Petr Piťha

„Nikdo neobjevil hrob sv. Metoděje a také hrob jeho bratra Cyrila v Římě zůstává hádankou. Ovšem generace, které tímto místem prošly, a které zasely do země a vyronily v bazilice modlitby, stesky, prosby a díky, mají větší váhu a sílu, více dějinnosti než jakýkoliv hrob. “

P. Marko Ivan Rupnik SJ

„Velehrad, pradávné srdce Velkomoravské říše. Odtud Cyril a Metoděj, soluňští bratři, pozvaní knížetem Rostislavem, zahájili svou apoštolskou misii mezi Slovany. Zde je hrob biskupa Metoděje ...Zde jsou naše kořeny.“

bl. Papež Jan Pavel II.

„Úhelný kámen evropské jednoty nalézáme zde na Velehradě (stejně jako třeba na Monte Casino, odkud svatý Benedikt budoval Evropu latinskou), kam soluňští bratři natrvalo vštípili do dějin Evropy tradici řeckou a byzantskou. Tyto dva obrovské vklady, obě tradice, byť jsou odlišné, patří k sobě. Společně tvoří křesťanskou Evropu – někdejší i současnou.“

bl. Papež Jan Pavel II.

„Cyrilometodějská tradice je nadregionální křesťanský a kulturní proud, vskutku evropský, který v sobě spojuje to, co bylo typické pro slovanské věrozvěsty: způsob hlásání evangelia je takový, že od samého počátku je zdrojem kultury a kulturního uvědomění a z druhé strany hlásání evangelia předchází pečlivá kulturní příprava a vybavenost. V ní se setkávají vzdělanci, světci a umělci (pravda, dobro a krása).“

Prof. Pavel Ambros SJ

„Na Velehradě tedy někdo odpočívá. Ten, který poutníkovi jako pokorná louč rozsvěcuje noc a zahřívá srdce, a to v Evropě, jinak organizované a promyšlené jako dokonalý palác z chladivého skla.„“

P. Marko Ivan Rupnik SJ

„Na Velehradě nacházíme odpovědi na všechno, co přináší život člověka.“

Tomáš kardinál Špidlík SJ

„Aby se na Velehradě mohly setkávat různé životní zkušenosti a vytříbené myšlenkové proudy celosvětových sjezdů, k tomu je zapotřebí modlitba poutníka, který připraví svou dobrou vůlí to, co pak může sám Pán podle své vůle naplno rozvinout.“

Sergej Bulgakov

„K velehradským poutníkům promlouvá Tajemství a v mnohých se tak rodí tvůrčí nadechnutí … a možná pokračuje tvůrčí idea Velehradu právě v utváření sítě vztahů, které dalece přesahují hranice, rasy a národy.“

P. Marko Ivan Rupnik SJ

„Spojení tradic Východu a Západu, které je tak mnoha způsoby a obdivuhodně vyjádřeno činy svatých Bratří, potvrzuje nám, že nikdo není tímto sloučením nucen vzdávat se svých vlastních duchovních a národních hodnot a že úctou k dědictví cizímu zřejměji vysvítá duchovní bohatství tomu kterému národu.“

bl. papež Jan Pavel II

„Přicházíme, abychom byli spolu.“

Z životopisu sv. Cyrila a Metoděje

„Každému skutečnému setkání kultury Východu (člověk citu) a Západu (člověk rozumu) vždy předchází nejednota mezi námi navzájem. Kdo zakouší, jak drásá nesjednocení konfesí, denní rodinné hádky, ví, že volání po jednotě je hodnota, o kterou je nezbytné usilovat.“

Michal Altrichter SJ

Moravská Compostela

30.06.2023 - 04.07.2023

PĚŠÍ POUŤ ZE SV. KOPEČKA PŘES SV. HOSTÝN NA VELEHRAD

1) na poděkování svatým Cyrilu a Metoději, s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo, a za církev, vlast a rodiny a mládež a trpící
2) na poděkování za překonání překážek s prosbou za další Boží ochranu
3) s prosbou za mír  k Panně Marii Královně míru

 

XVI. ročník ze Sv. Hostýna a zároveň XIII. Moravská Compostela
s vděčnou připomínkou arc. Stojana k jeho 100. výročí

ve dnech pátek 30.6. - úterý  4.7.2023

- s dodatkem patrona poutníků sv. Jakuba 4,15 Dá-li Pán ........ 

Základní věci o poutní trase a časech najdete zde, v případě změny bude vše včas upřesněno, úplně dole najdete odkaz na zprávy z minulých poutí, abyste si mohli udělat obrázek:

Na pouť zvou pořádající Matice svatokopecká, svatohostýnská a velehradská za účasti Matice svatoantonínské.

 

 Upozornění: Každý poutník však jde NA SVOU VLASTNÍ ZODPOVĚDNOST! 

Plakát zde: 001--moravska-compostelaaplakata2023.pdf[ pdf 110 KB ]

Další možnost:  https://m.facebook.com/…132

 

Program:

1. ČÁST: SV. KOPEČEK - SV. HOSTÝN 

Pátek 30.6.2023 Sv. Kopeček – Beňov, 32 km
v 6.30 mše sv. v bazilice, po poledni zastávka na Charitě v Tršicích, po 18. hodině příchod do Beňova, 19 bohoslužba, nocleh v sokolovně

Sobota  1.7. 2023 Beňov - Sv. Hostýn, 20 km
7:30 požehnání v kostele a odchod, Dřevohostice,  Slavkov pod Hostýnem  dopolední přestávka,   
Sv. Hostýn
; 16:30 sraz poutníků Pod Valy, poslední půlkilometr všichni společně a HNED vstup do baziliky,
v 17 h. slavnostní mše sv. s o. biskupem JOSEFEM HRDLIČKOU, na kterou zveme pěší i automobilové poutníky z dalších míst.

 

2. ČÁST: SV. HOSTÝN - VELEHRAD

Neděle 2. července 2023  Sv. Hostýn - Štípa, 20 km
9:00 - mše svatá, požehnání na cestu a odchod, Na Valech předání křížů, Rusava, LUKOVEČEK,  ŠTÍPA  - děkovná pobožnost

Pondělí 3. července 2023 Štípa - Napajedla 25 km
v 7:00 odchod, Zlín – kostel,  Maják, Svatá voda, kostel sv. Zdislavy Oldřichovice, hrob Aničky Zelíkové, Napajedla mše sv. v 18 h., nocleh v sokolovně

Úterý 4. července 2023 Napajedla- Velehrad, 23 km
6:40 odchod z fary, 11:00 Jalubí  - pobožnost v kostele, 13:50 Modrá - spojení s ostatními poutníky, cca 14:30 vstup do baziliky – 15:00 mše sv. a další dle programu Dní lidí dobré vůle.

 

Přihlášky: 

 

Poplatky - orientačně - je možná změna, bude ještě upřesněno:
Při registraci každý zaplatí 100,- Kč na doprovodná vozidla (PH + řidič) a pak dle nocí a jídel,
Sv. Hostýn: postel se svým spacím pytlem je za 170 Kč + 10 Kč poplatek obci,
Napajedla 80,- Kč,
na Velehradě - na posteli nebo na karimatce: 100,- Kč, spacáky svoje.
Na další občerstvení dobrovolná sbírka přímo na místě. 

K tomu patří i SBÍRKY V KOSTELÍCH ve Štípě, Oldřichovicích a Jalubí a ty jsou určeny na danou farnost a jí poskytnuté občerstvení, je tedy na místě, aby do nich přispěli všichni. Peníze bude v kostele vybírat pověřený člen Matice svatokopecké, který bude též registrovat postupně se připojující, ale předem přihlášené poutníky. Jméno bude předem zveřejněno.

Duchovní program:
- denně mše svatá, u každého zastavení poutní cesty Slovo Boží a příběh, modlitba a dvě písně
Růženec po cestě se po vzoru pěších poutníků z Levého Hradce na Velehrad (putují od roku 1982) můžeme modlit takto:
radostný růženec za naši vlast,

růženec světla - za Evropu a její sjednocení na základě křesťanství, za pokoj a dobro ve světě, za smír muslimů s křesťany
bolestný za své rodiny a farnosti a slavný za církev po celém světě

 PUTUJEME
* společně od jeho Matky k jeho apoštolům s připomínkou 15. výročí + poutníka Stanislava Budaře
* spojíme se S POUTNÍKY OD SV. ANTONÍNKA, KTEŘÍ VYCHÁZEJÍ 4.7. BRZY RÁNO
* s přáním, aby naše putování to bylo 1) ke slávě Boží, 2) k povzbuzení víry a všeho dobrého, 3) potěšení a radosti své i všech s kterými se setkáme
* s prosbami za Katolický týdeník, křesťanská média a za sdružení  Cesta 121, které pomáhá stárnoucím kněžím
* s vlastními prosbami každého poutníka a také za ty, kdo nám jakýmkoli způsobem pomáhají a za Boží požehnání pro .............................. a na úmysly, které poutníkům byly svěřeny přes Rádio Proglas a Televizi NOE.

Podrobné zprávy o všech poutích v minulosti najdete zde: https://www.poutnik-jan.cz/pesi-pout-na-velehrad--c/prehled-pouti-na-velehrad-i-z-velehradu/